Blog > Komentarze do wpisu

Milwaukee Eight - nowy silnik ze stajni H-D

Ewolucja, a nie rewolucja - taką zasadę od zawsze wyznają projektanci Harley'a. Jeśli przyjąć, że pierwszym nowożytnym big twinem  (czyli zbudowanym według kultywowanej do dziś receptury) był Kuncklehead to od 1936 roku amerykańskie maszyny napędzało pięć silników. W 2016 roku na scenę wkroczy szósty widlak - Milwaukee Eight.

Wizualnie zmiany nie są zbyt wielkie, agregat wygląda jak wypasiona wersja Twin-Cama. Pod skórą jednak zmieniło się wiele. Najważniejszą nowością są głowice, w których pracuje teraz osiem zaworów, czyli po cztery na cylinder. Producent twierdzi, Milwaukee Eight jest w całym zakresie obrotów mocniejszy od Twin-Cama, 

Gołe dane techniczne zdają się to potwierdzać. Na razie w ofercie są dwie wersje 107 cali i 114. Mniejszy wariant ma moc 91 KM, natomiast większemu w dowód wpisano 102 kucyki. Moment obrotowy to odpowiednio: 150 i 153 Nm przy 3250 obr/min. 

Fani chłodzonych wiatrem silników mogą być spokojni czynnikiem dbającym o temperaturę w Milwaukee Eight standardowo jest powietrze i olej, jednak bardziej wypasione wersje Ultra mają być chłodzone częściowo cieczą. Testerzy, którzy mieli okazję dosiąść motocykli napędzanych tą jednostką twierdzą, że w stosunku do poprzednika napęd mocno ugrzeczniono. Biegi wchodzą miękko, wibracji też jakby mniej, a układ wydechowy jest cichy. To ostatnie nie jest problemem, wszak firmy akcesoryjne na pewno będą miał receptę na gardłowy pomruk. 

Milwaukee Eight na razie trafią do motocykli serii Touring, są to ciężkie turystyki, których masa własna rozpoczyna się od 300 kg, a często przekracza 400 kg. Silnik w tak skrojonych sprzętach nie może rozwinąć skrzydeł całkowicie, myślę że czas na ostateczne osądy przyjdzie gdy trafi on do lżejszych maszyn - choć w przypadku H-D-ka lekki to pojęcie względne.  


czwartek, 20 października 2016, jabok

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2016/10/24 08:16:26
Ja czekam z niecierpliwością.
-
2016/10/24 11:35:51
Silnik piękny :) Marzenie